Fundacja DOROŚLI DZIECIOM

czynne od poniedziałku do piątku

w godz. od 8.00 do 15.00

Dominik Korus

 

Dominik ma 3 lata. Razem z rodzicami mieszka w miejscowości Chęciny, województwo świętokrzyskie.
Chłopiec urodził się jako wcześniak w 35 tygodniu ciąży i mimo tego rozwijał się prawidłowo. Dość wcześnie zaczął siadać, raczkować. Był bardzo silnym chłopcem, który w 15 miesiącu zaczął chodzić. Również w mowie nie było nic co mogłoby zaniepokoić rodziców Dominika ponieważ był bardzo kontaktowym, komunikatywnym i pogodnym chłopcem często uśmiechającym się.
Po ukończeniu drugich urodzin rodzice zauważyli że Dominik nieprawidłowo stawia lewą nóżkę i stopę , kilka miesięcy później chłopiec miał już problemy z chodzeniem i nie mógł samodzielnie stać. Następnie pojawił się oczopląs zdiagnozowany przez okulistę który zlecił wizytę u neurologa. Badanie rezonasem magnetycznym i badania DNA wykazały jednoznacznie nieuleczalną chorobę Leukodystrofię Metachromatyczną. Jest to choroba genetyczna polegająca na zaniku istoty białej w mózgu odpowiedzialnej za motorykę człowieka, a w konsekwencji zanik nerwów w organizmie.
Pierwsze objawy to zahamowanie a następnie regres (cofanie się) w rozwoju psychoruchowym, nadpobudliwość, zaburzenia chodu związane z obniżeniem napięcia mięśniowego i zniesieniu odruchów ścięgnisto-okostnowych oraz napady miokloniczne. W dalszym przebiegu hipotonia przechodzi w zespół spastyczny, któremu często towarzyszą objawy ataksji. Następuje zwolnienie przewodnictwa w nerwach obwodowych , demencja. Postępuję również zaburzenia widzenia związane z zanikiem prostym nerwu II. Do śmierci dziecka dochodzi ok. 3-5 roku życia w wyniku odkorowania znacznego wyniszczenia oraz zaburzeń termoregulacji.
Dominik mimo tak ciężkiej choroby walczy z nią. Jest siny, dużo się uśmiecha pozostał dzieckiem bardzo pogodnym. Bardzo ważna w postępującej chorobie jest systematyczna rehabilitacja zalecana dwa razy dziennie. Dlatego rodzice Dominika poprosili Fundację Dorośli Dzieciom o założenie subkonta by móc zbierać środki potrzebne na leczenie i rehabilitację .